2015. január 31., szombat

Kofta challaw: Afgán húsgolyók basmati rizzsel

A mai recept tökéletes megoldás arra az esetre, amikor gyors, finom, laktató ételt szeretnénk készíteni. Amikor nincs túl sok időm főzni, de mégis valami ínycsiklandó ebédet/vacsorát szeretnék az asztalra tenni, gyakran esik a választásom a koftára.   



A kofta Afganisztán, Azerbajdzsán, Pakisztán, Irán, India, Törökország, a Balkán és az arab országok jellemző étele. Ahány ország, annyiféle variációja létezik. Neve a perzsa küfta szóból ered, melynek jelentése: darált/darálni. 

Ma az afgán kofta challaw receptjét hoztam el Nektek. A kofta szó jelentését már ismerjük, a challaw pedig annyit tesz: rizs. Afganisztánban igen kedvelt és gyakran készített ételnek számít: baráti összejövetelek, ünnepek alkalmával szinte mindig az asztalra kerül.
Afgán "terülj-terülj asztalkám": középen balra látható a kofta is.
(Forrás: www.facebook.com/AfghanCuisines)

Hozzávalók: 

- 1 kg. darált hús (marhából az igazi, de másfajta is megfelelő)
- 2 vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 nagyobb csokor koriander (én most petrezselyemmel helyettesítettem) 
- 1 tojás
- 1 tk. kurkuma
- 3 tk. őrölt koriander
- bors
- só
- csili (elhagyható)
- 3 dl. 100%-os paradicsomlé
- olaj


Elkészítés: 

1. A darált húst egy nagyobb tálba helyezzük, hozzáadunk egy kockára vágott vöröshagymát, 2 gerezd kockára vágott fokhagymát, egy tojást, ízlés szerinti mennyiségű sót, fél tk. kurkumát, egy tk. őrölt koriandert, borsot, ha szeretjük, akkor kevéske csilit, valamint a csokor koriander/petrezselyem felét felaprítva. Alaposan összedolgozzuk, golyókat formázunk belőlük, majd kicsit pihentetjük.

2. Kevés olajon egy kockára vágott vöröshagymát üvegesre dinsztelünk, félidőben hozzáadunk 2 gerezd felkockázott fokhagymát is. Ezután következnek a fűszerek: ízlés szerint só és bors, fél tk. kurkuma, 2 tk. őrölt koriander. Fél perc alatt kevergetve megpirítjuk. Hozzáöntjük a paradicsomlevet, majd lefedve felforraljuk. (Ha sűrűnek találjátok, önthettek hozzá kevés vizet!)

3. Beletesszük a húsgolyókat, 25-30 perc alatt közepes tűzön, időnként óvatosan megkevergetve készre főzzük.

4. A maradék korianderrel/petrezselyemmel díszítve, basmati rizzsel (elkészítése itt található) tálaljuk.




Jó étvágyat! 



A receptért köszönet Amalnak!

2015. január 24., szombat

Biryani csirke

Néhány napja épp azon törtem a fejem, mit is főzzek aznap, mikoris beugrott: biryani. Mivel valami pikáns, izgalmas, fűszeres, kiadós és nem mellesleg viszonylag gyorsan elkészíthető ételt szerettem volna készíteni, így ez tökéletesnek bizonyult. S hogy összekössem a kellemeset a hasznossal, úgy gondoltam, következő blogbejegyzésnek is megfelelő lesz.



A biryani csirke Dél-Ázsia, Délkelet-Ázsia, Dél-Afrika, Mauritius, az Egyesült Királyság és a Közel-Kelet közkedvelt étele. Eredetét tekintve pontos információkkal nem rendelkezünk, de mindenképp Ázsia déli területeiről származtatják. Maga a "biryani" szó a perzsa nyelvből származik, egyes meglátások szerint a "birinj" szóval hozható kapcsolatba, mely perzsául rizst jelent. Mint oly sok más ételnek, ennek is megannyi variációja létezik.  Tulajdonképpen ahány terület, ahány kultúra, ahány vallás, annyiféle recept.

Én az india variációt hoztam el Nektek.

Hozzávalók:

- 6-7 közepes méretű csirkecomb 
- 2 bögre basmati rizs
- 3 közepes paradicsom
- 2 közepes vöröshagyma
- 4 ek. natúr joghurt
- 1 db. lime
- 5 gerezd fokhagyma
- só
- 1 ek. őrölt fűszerkömény
- 1 tk. kurkuma
- 5 tk. garam masala (elkészítése itt)
- csili (elhagyható)
- olaj
- díszítéshez friss koriander vagy petrezselyem

Elkészítés:

1. A rizst többször átmossuk. Addig ismételjük, míg a víz teljesen tiszta nem lesz. Beáztatjuk, félretesszük.

2. A csirkecombokat alaposan megmossuk, bőrét lehúzzuk. Egy tálba helyezzük őket, hozzáadunk egy ek. sót, két tk. garam masalát, fél tk. kurkumát, egy tk. összezúzott fokhagymát, egy lime kifacsart levét. Alaposan összeforgatjuk, majd letakarva pihenni hagyjuk.

3. A kockára vágott vöröshagymát egy dl. olajon (kicsit több olaj szükséges a megszokott mennyiségnél) üvegesre pirítjuk, rászórunk két tk. köményt és két tk. fokhagymát. Ezután mehet rá egy ek. só, két tk. garam masala, fél tk. kurkuma és a kockára vágott paradicsom. 2-3 perc alatt kevergetve összepirítjuk. Amennyiben szeretitek csípősen, mehet hozzá egy kevéske csili is.

4. Ezt követően hozzáadunk négy ek. natúr joghurtot és alaposan összekeverjük. 

5. Hozzáadjuk a bepácolt húst, alaposan összeforgatjuk, és lefedve, időnként megkeverve 20-25 perc alatt puhára főzzük. (Plusz vizet NEM kell hozzáadni, amennyit a hús engedni fog, az bőven elég!)

6. Ha puhára főtt, kiszedjük a húsokat, a főzőlevet pedig leszűrjük, hamarosan szükségünk lesz rá.

7. Felteszünk melegedni egy nagyobb lábasba vizet,  a rizs mennyiségének tízszeresét. Amikor már gyöngyözik, azaz majdnem forr, hozzáadjuk az előzőleg átmosott és beáztatott rizst, egy ek. sót és 10 percig főzzük. Az idő elteltével leszűrjük. Ekkor, ha a főzőlé, melyben a húst főztük, kihűlt volna, akkor felmelegítjük. A rizsünk felét visszaöntjük a nagyobb lábasba, meglocsoljuk másfél merőkanál főzőlével, megszórjuk fél tk. garam masalával, ráhelyezzük a húst, majd erre jön a rizs másik fele, újabb másfél merőkanál főzőlé, fél tk. garam masala. Egy konyharuhával bebugyolált fedővel lefedjük, 15-20 percig a lehető legkisebb lángon pároljuk.
(A basmati rizs elkészítése itt található lépésről-lépésre. Jelen esetben annyi a különbség, hogy a hús főzőlevével pároljuk.)

8. Ha elkészült, alaposan összekeverjük és egy nagyobb tálcán korianderrel vagy ennek híján petrezselyemmel megszórva tálaljuk.



Tökéletes fogás ebédre vagy akár vacsorára is. Izgalmas, pikáns, fűszeres, garantáltan a család kedvence lesz. Az illatáról pedig már szót se ejtsünk
.. Isteni! :)



Jó étvágyat!





A receptért köszönet Sarah Zafarnak.




2015. január 19., hétfő

Jalebi

Imádom a keleti piacokat, bazárokat, utcai árusokkal teli sikátorokat. Teljesen magával ragad a ritmusuk, pörgésük, hangulatuk, dinamikájuk, forgataguk. Szó se róla, rendszeres látogatója és igen nagy kedvelője vagyok a hazai piacoknak is, de az más, annyira más... Keleti társaik egy európai ember számára teljesen új élményt nyújtanak (és fordítva is), s képesek rabul ejteni  a szívet. 
A recept, amit ma hoztam Nektek, egy igazán ezekre a közegekre jellemző nyalánkság: a jalebi (ejtsd: dzsálebi). Dél-Ázsia, a Közép-Kelet és Kelet-Afrika egyik legnépszerűbb édessége


Ha nem is szószerint értendő, de ahány régió, annyiféle elnevezésével találkozhatunk: jilapi, jilawi, zulbia stb. Nevének eredete nem pontosan tisztázott, egyesek az arab zalabiya, míg mások a perzsa zalibiya szóból származtatják. A legtöbben ma Indiához kötik, holott sok más ország kedvelt édességei között is fontos szerepet kap, emellett pedig a perzsáknak köszönhetően került csak be az országba. Nincs olyan ünnepség, fesztivál, piac, ahol ne találkozhatnánk vele, de egyes országokban például kimondottan a Ramadánt kísérő ételek táborába sorolandó vagy csak egész egyszerűen a napi teák mellé fogyasztandó.

Jalebi-árusok Indiában, Pakisztánban és Afganisztánban
(forrás: Pinterest)

A jalebinek két elkészítése módja van: egy tradicionális, és modern, ún. instant. Mindkét receptet le fogom írni, s Rátok bízom, melyiket próbáljátok ki. Én ma az instant változatot használtam (ez a gyorsabb). 

1. TRADICIONÁLIS RECEPT:

Hozzávalók: 

- 2 bögre finomliszt
- 2 ek. kukoricaliszt (elhagyható)
- 1 csipet kurkuma (vagy pár csepp sárga ételfesték)
- 2 bögre natúr joghurt
- víz 
- fél tk. sütőpor
- 1 csipet sáfrány (vagy pár csepp sárga ételfesték)
- 4 ek. olaj + a sütéshez

 Cukorsziruphoz:
- 2 bögre víz
- 2 bögre kristálycukor 
- 1 citrom kifacsart leve
- 1 csepp rózsavíz (elhagyható)
1 tk. kardamom

Elkészítés:

1. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a kukoricalisztet, egy csipet kurkumát (tényleg csak egy csipet legyen, mert nagyobb mennyiségénél már könnyen érződik az íze, nekünk pedig most kizárólag színezés miatt van rá szükségünk), és alaposan összekeverjük. Ezután hozzáadagolunk 2 bögre natúr joghurtot, és ezzel is összedolgozzuk.
2. Folyamatosan, kisebb adagonként öntjük hozzá a vizet és keverjük mindig csomómentesre. A lényeg, hogy végeredményként egy palacsintatésztánál kissé sűrűbb tésztát kapjunk. Minimum 2 órát letakarva pihentetjük, de ha nagyon tradicionálisak szeretnénk lenni és a legjobb eredményt akarjuk elérni, akkor ez az időtartam 24 óra legyen.
3. Pihentetés után hozzáadunk fél tk. sütőport, egy csipet sáfrányt porrá zúzva (helyettesíthető pár csepp sárga ételfestékkel) és 4 ek. olajat. Egynemű masszává dolgozzuk össze. Félretesszük, míg elkészítjük a cukorszirupot.
4. Egy lábasban feltesszük melegedni a 2 bögre vizet, s beleöntjük a 2 bögre cukrot. (A cukorszirup készítésének szabálya, melynek függvényében a mennyiség növelhető, csökkenthető: 1 bögre vízhez 1 bögre cukor szükséges!) 10-15 percet adunk neki, hogy szépen forrjon, ekkor hozzáadunk egy citrom facsart levét, egy csepp rószavizet, és egy teáskanál kardamomot. A szirup akkor kész, ha ujjunkkal ragacsosnak érezzük már. Ekkor a legkisebb lángon hagyjuk.
5.  Egy serpenyőben olajat hevítünk közepes lángon (ne legyen túl forró az olaj).
6. Kinevezünk egy jalebi-készítésre alkalmas eszközt: nálam ez egy üres majonézás doboz. Beleöntjük a tésztát.
7. Amikor az olaj elérte a  kellő hőfokot, csigaformákat nyomunk. Nem kell sok idő a sütéséhez, fél-egy perc alatt oldalanként készre sül.
8. Az olajból a cukorszirupos fürdőbe tesszük át, megforgatjuk benne, hogy mindenütt érje, majd kiszedjük, lecsepegtetjük. Addig végezzük, míg el nem fogy a tésztánk. 

MODERN, ÚN. INSTANT RECEPT: 

Hozzávalók:
- 2 dl. kézmeleg víz
- 1 tk. cukor
- 1 tk. élesztő
- 2 bögre finomliszt
- 1 tk. kukoricaliszt (elhagyható)
- 1 csipet kurkuma vagy sáfrány (vagy pár csepp sárga ételfesték)
- 3 ek. natúr joghurt

Cukorsziruphoz:
- 2 bögre víz
- 2 bögre kristálycukor 
- 1 citrom kifacacsart leve
- 1 csepp rózsavíz (elhagyható)
1 tk. kardamom

Elkészítés: 

1. 2 dl. kézmeleg vízhez adunk 1 tk. cukrot és az élesztőt, majd felfuttatjuk.
2. A finomlisztet, kukoricalisztet az egy csipet kurkumával/ételfestékkel elkeverjük, majd hozzáadjuk a natúr joghurtot és ezzel is elegyítjük. 
3. Ha az élesztő felfutott, akkor a lisztes keverékünkhöz öntjük és alaposan összekeverjük. 
4. Folyamatosan, kisebb adagokban adagolunk hozzá kézmeleg vizet, mígnem egy palacsintatésztánál kissé sűrűbb masszát nem kapunk. 15-20percet pihentetjük. 
5. Egy lábasban felteszük melegedni a 2 bögre vizet, s beleöntjük a 2 bögre cukrot. (A cukorszirup készítésének szabálya, melynek függvényében a mennyiség növelhető, csökkenthető: 1 bögre vízhez 1 bögre cukor szükséges!) 10-15 percet adunk neki, hogy szépen forrjon, ekkor hozzáadunk egy citrom facsart levét, egy csepp rószavizet, és egy teáskanál kardamomot. A szirup akkor kész, ha ujjunkkal ragacsosnak érezzük már. Ekkor a legkisebb lángon hagyjuk.
6.  Egy serpenyőben olajat hevítünk közepes lángon (ne legyen túl forró az olaj).
7. Kinevezünk egy jalebi-készítésre alkalmas eszközt: nálam ez egy üres majonézás doboz. Beleöntjük a tésztát.
8. Amikor az olaj elérte a  kellő hőfokot, csigaformákat nyomunk. Nem kell sok idő a sütéséhez, fél-egy perc alatt oldalanként készre sül.

8. Az olajból a cukorszirupos fürdőbe tesszük át, megforgatjuk benne, hogy mindenütt érje, majd kiszedjük, lecsepegtetjük. Addig végezzük, míg el nem fogy a tésztánk. 

Megjegyzés a recepthez: a hozzávalóknál használt bögre = 2.5dl.

Hidegen és melegen egyaránt fogyaszthatjuk.



Jó étvágyat kívánok!


Recept forrása: itt


2015. január 13., kedd

Basmati rizs

Az első bejegyzésemet rögtön egy vallomással kell kezdenem: sosem tudtam tökéletes rizst készíteni. Kipróbáltam "A", "B" rizst, előre főzöttet, fehéret, barnát, de egész egyszerűen valami hiba mindig csúszott a gépezetbe: vagy leragadt vagy összeragadt vagy szétfőtt és még hosszasan sorolhatnám. Alapvetően tehát a rizs és én nem ápoltunk szoros baráti kapcsolatot. :) Így volt ez mindaddig, míg meg nem ismertem az afgán vőlegényem és vele együtt ezt a rizsfajtát is. :) Az ő konyhájukban ugyanis ha a rizsről, mint köretről van szó, csakis a basmati jöhet számításba. Megtanultam, hogyan kell elkészíteni, s mindjárt Ti is látni fogjátok, nincsen benne semmi ördöngősség. És az eredmény? Magáért beszél. Lassan két éve készítem, és őszintén szólva, még egyszer sem jártam vele  pórul. 





10 kg-os basmati rizs
A basmati a hosszúszemű rizsfajták közé sorolandó. Nevének két jelentése is ismeretes, mindkettő igencsak beszédes: "illatos", "puha rizs". Napjainkban India és Pakisztán a legjelentősebb termesztője és exportőre. Amellett, hogy könnyen elkészíthető, nem ragad, nem fő szét, egyéb pozitív tulajdonsággal is bír: glikémiás indexe közepes, ami egyrészt annyit jelent, hogy jóval egészségesebb, mint a többi rizsfajta, másrészt pedig diétába is nyugodt szívvel beilleszthető. Fontos B-vitaminforrás (tiamin, niacin), erőteljes szerepet játszik a szív, az izmok és az idegrendszer normális működésében, valamint segíti az egészséges bőr fenntartását. No, és az illata? Szagoljátok meg, s érezni fogjátok...! :)


Első bejegyzésként azért ennek a receptnek az elkészítését választottam, mert a keleti konyhában ha rizsköretről van szó, akkor az esetek nagy többségében basmati rizst használnak. 



HOZZÁVALÓK:

- 1 bögre basmati rizs
- 1 ek. só
- 2 ek. olivaolaj
- víz



ELKÉSZÍTÉS:

1. Első lépésként rizsünket alaposan átmossuk, akár háromszor, négyszer is, addig ismételve, míg a víz, melyet leöntünk róla, már nem "tejes" színű, hanem tiszta. Ez azért fontos, mert ezáltal kimossuk a keményítő nagy részét belőle, ami pedig a le - és összeragadásért felelős. (Én már csak tudom, higgyétek el! ;)


2. Legalább 20 percet ázni hagyjuk.



3. Egy edényben vizet melegítünk. Az általános rizsfőzési szabályok ismereteit a rizs:víz arányról most felejtsük el. Minimum a rizsünk tízszeresének megfelelő vizet tegyük fel melegedni, ennél kevesebb ne legyen.



4. Mikor a víz már gyöngyözik, azaz majdnem forr, hozzáadunk 1 ek. sót, majd a rizst is. Néhányszor megkeverve 10 percig hagyjuk a vízben főni. 



5. 10 perc után leszűrjük, úgy, ahogy azt a tésztákkal szoktuk tenni (a szűrési idő akkor megfelelő, mikor az ujjunkkal egy rizsszemet már szét tudunk nyomni, de még érezzük, hogy belül kemény). Szűrés után visszaöntjük az edénybe. 




6. Egy másik, kisebb edényben vizet forralunk: kétszer annyit, mint amennyi rizzsel dolgozunk. Jelen esetben egy bögre rizshez két bögre vízre van szükségünk. A vízhez adunk 2 ek. olivaolajat, s felforraljuk, majd a rizshez öntjük, és alaposan összekeverjük, hogy mindenütt átjárja az olivaolaj, víz elegy. Kis "kupacba" egyengetjük, és a fakanál nyelének segítségével lyukakat készítünk. 



7. Egy konyharuha vagy alufólia segítségével betakargatjuk a fedőt, ezáltal nem fog a hő kiszökni. Rátesszük az edényre, és a lehető legkisebb lángon 10 perc alatt puhára pároljuk. 









8. Az idő leteltével megnézzük, készen van-e a köretünk. Ha úgy látjuk, még nem párolgott el az összes ráöntött víz, akkor egy-két percre még visszahelyezzük a fedőt. Ellenkező esetben készen vagyunk!


Az eredmény pedig egy illatos, pergős rizsköret.



Jó étvágyat kívánok!








2015. január 12., hétfő

Üdvözöllek oldalamon!

Sokszínű. Izgalmas. Csábító. Pikáns.
Hosszasan lehetne még sorolni a jelzőket, melyekkel a keleti gasztronómia és kultúra illethető. Kevés olyan hozzá hasonló konyha van, amely képes minden egyes érzékszervet rabul ejteni, s kényeztetni. A fűszerek, a színek, az illatok, az ízek együttes játéka olyan kulináris élményt nyújt, ami rabul ejti azt, aki egyszer már engedett a csábításnak. 


Jómagam már régóta a kelet szerelmese vagyok: legyen szó akár gasztronómiáról, akár kultúráról. Szorgalmasan gyűjtöm a recepteket, s ültetem át őket a gyakorlatba. Most pedig megosztom Veletek az általam kipróbáltakat és beváltakat.


Remélem, Nektek is legalább olyan örömöt fog okozni ez a kulináris barangolás, mint nekem. Az étel leírások mellett igyekszem érdekességeket, tudnivalókat is megosztani a témával kapcsolatosan.


Várlak Titeket Facebook-on és Google+-on is!

Kellemes időtöltést és jó főzöcskézést kívánok!


Szeretettel:

Petra
Facebook elérhetőség: