2015. február 6., péntek

Gulab jamun

Régóta szemezem már a szóban forgó édességgel. Amióta lelkesen bújom az indiai recepteket, lépten-nyomon akadok a gulab jamunba. Többször is bele-belenéztem egy-egy receptjébe, videóba, de még sosem szántam rá magam, hogy elkészítsem. Azonban tegnap, mikor századjára is megakadt rajta a szemem, úgy döntöttem, most vagy soha, elkészítem és megmutatom Nektek is az eredményt. 
S hogy megérte-e elkészíteni? Elöljáróban annyit mondok csak, hogy mélységesen bánom, hogy idáig vártam a kipróbálásával... :) 



Amikor a jalebire azt mondtam, hogy függőséget okoz, no, akkor ezt a kijelentésem most legyetek kedvesek és kétszerezzétek meg! :) Nem viccelek, komolyan! Aki édesszájú, az garantáltan imádni fogja. Első ránézésre talán kicsit furának, különlegesnek, szokatlannak tűnhet. Nem tévedtek, valóban az. De a szó abszolút pozitív értelmében. 

A gulab jamun (ejtsd: guláb dzsamun) és India nagyjából olyan viszonyt ápol egymással, mint a borsó meg a héja. Ha beírjátok az édesség nevét a keresőbe, számtalan képet dob ki, mely India utcai árusait ábrázolja gulab jamun készítése és értékesítése közben. 

Gulab jamun árusok Indiában
(forrás: Pinterest)

Ennek ellenére nem csak ezen ország jellemző desszertjéről van szó: Srí Lanka, Nepal, Pakisztán, Baglades is a gulab jamun-kedvelő nemzetek közé tartozik. Indiában történő elterjedése a perzsáknak köszönhető, s maga a szó is perzsa szavakból épül fel: a gol jelentése virág, az āb vizet jelent, utalva a cukorsziruphoz használt rózsavízre. A jaman vagy jamun szó a hindi-urdu Syzygium jambolanum-ra vezethető vissza,mely nem más, mint egy indiai gyümölcs. 


Hozzávalók:
(kb. 10 db. golyóhoz)

- 0.5 bögre tejpor (2.5 dl bögre a mérőeszköz)
- 1.5 ek. finomliszt
- 4 ek. búzadara
- 0.5 tk. szódabikarbóna
- 2 tk. olvasztott vaj
- 2 tk. citromlé
- fél tk. őrölt kardamom
- kb. 0.5 bögre kézmeleg tej
- olaj

Cukorsziruphoz:
- 2 bögre víz
- 2 bögre kristálycukor 
- 1 citrom kifacsart leve
- 1 csepp rózsavíz
- 0.5 tk. kardamom

Elkészítés 

1. Egy tálba öntjük a tejport, lisztet, búzadarát, szódabikarbónát, őrölt kardamomot és összekeverjük. Ezután hozzáadjuk az olvasztott vajat és 2 tk. citromlevet, majd alaposan összedolgozzuk. 


2. Ezt követően hozzáadjuk az olvasztott vajat és a 2 tk. citromlevet, ezekkel is alaposan elmorzsoljuk. 

3. Lassan adagolva hozzáöntjük a kézmeleg tejet, s összedolgozzuk vele. Nem kell megijedni, ha nem egy jól gyúrható, formázható tésztát kaptunk, mivel kicsit pihentetjük, addig pedig a búzadara szépen meg fog dagadni. Lefedjük és félretesszük, míg elkészül a cukorszirup. 


4. Egy lábasban feltesszük melegedni a 2 bögre vizet és a 2 bögre kristálycukrot. 10-15 percet adunk neki, hogy szépen forrjon, ekkor hozzáadunk 1 citrom kifacsart levét, fél tk. kardamomot és egy csepp rózsavizet. Tovább főzzük. A szirup akkor a megfelelő, mikor ujjunkkal tapogatva "ragacsosnak" érezzük. 

5. A megpihent "tésztánkat" újra elővesszük. Jöhet a teszt: kezünket bevizezzük és kis golyókat formálunk belőle. Ha esetleg túl hígnak vagy sűrűnek ítélnénk, adhatunk hozzá egy kevéske lisztet vagy tejet. 



6. Az olajat közepes hőfokra hevítjük, s kisütjük őket. Arra figyeljünk, hogy sütés közben folyamatosan görgettessük a golyókat, mert hajlamosak gyorsan odaégni. Ha szép aranybarnára sültek, áttesszük őket a cukorszirupos fürdőbe. Ezt követően tálalhatóak. (Én javaslom mindig a melegen történő tálalását, finomabb így, mint hidegen.)  

7. Tálaláskor pár golyót szedünk, s jól meglocsoljuk őket cukorsziruppal. Tetszés szerint lehet díszíteni sáfránnyal, mandulával, pisztáciával, ami épp otthon van. 


Nálunk igazán nagy sikert aratott. A párom, aki alapból nem édesszájú, kezdésnek hármat megevett belőle, pedig azt hittem, egy felet is alig bír majd legyűrni. :) 

Remélem, Nektek is ízleni fog!






Jó étvágyat! 



A recept forrása itt található.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése