Imádom az olyan recepteket, amelyek egyszerűek, gyorsak és isteni finomak. A mai is tipikusan ebbe a kategóriába sorolandó. Nem tudom, Ti mennyire használjátok az Instagram nevű alkalmazást, én személy szerint nagyon kedvelem, hiszen sok újdonságra lelni ott, s kitűnő hely az inspirálódásra. Egy ottani marokkói, szintén gasztroblogger barátomtól kölcsönöztem a mai receptet, s őszintén mondom, biztos, hogy nem most készítettem el először és utoljára.
(Megtaláltok Instagramon is keleti_izvarazs néven.)
Ha kenyérről van szó, számos meglepetést és újdonságot tartogat a Kelet konyhája: rengeteg variáció, ízvilág, forma, elkészítési mód és név jellemzi. Ha összehasonlítjuk őket az általunk megszokott kenyerekkel, nem sok hasonlóságot fedezünk fel: míg nálunk leginkább a cipóforma dominál, addig ott szinte abszolút nem jellemző ez. Helyette a vékony, már-már lepényszerű fajták az elterjedtek.
1. Marokkói kenyér 2. Kulcha (India) 3. Paratha (India) 4. Roti (India) 5. Naan (Afganisztán) (fotók: Pinterest) |
A harcha (ejtsd: hársá) egy marokkói, búzadarából készült, serpenyőben sült kenyérfajta. A receptje tipikusan családról családra száll, s rendkívül nagy népszerűségnek örvend hazájában. Kiváló reggeli vagy nassolnivaló tea mellé, fogyasztható vajjal, lekvárral, mogyorókrémmel, mézzel vagy akár csak magában is. A lehetőségek tárháza széles, mindenkinek saját ízlésére bízom.
Hozzávalók:
(6 darab)
- 350 g búzadara
- 5 ek. kristálycukor
(ízlés szerint mehet bele több is)
- 2 tk. sütőpor
- 1/4 tk. só
- 125 g olvasztott vaj
- 120 - 180 ml tej
Elkészítés:
1. A búzadarát, kristálycukrot, sütőport, sót egy tálba szitáljuk, s alaposan összekeverjük.
2. A vajat megolvasztjuk, majd a búzadarás keverékhez öntjük, és egy kanál segítségével összedolgozzuk.
3. Fokozatosan elkezdjük hozzáadni a tejet, kezdjük 1 dl-rel! Nem biztos, hogy mind az összes leírt mennyiségű tej kelleni fog hozzá, lassan adagolva, s mindig összedolgozva látni fogjuk, mennyi a megfelelő. Nem fogunk egy teljesen egynemű masszát kapni, akkor jó, ha már képes összeállni egy adott formává. Ekkor letakarva 10 percet pihentetjük.
4. Ezt követően korong formákat formázunk belőle. Ebből a mennyiségből nekem 6 darab jött ki. Érdemes őket sütőpapírra tenni, mert hajlamosak leragadni.
5. Egy serpenyőt közepes tűzön felhevítünk. Zsiradékot NEM kell hozzáadni!
6. Belehelyezünk egy korongot, s néhány perc alatt egyik, majd másik oldalát is aranybarnára sütjük. (Ne túl magas fokozaton, mert akkor csak a külseje pirul meg, a belseje nyers marad!)
7. Miután kihűlt, már nem morzsálódik, könnyen vághatóvá válik. Hogy mivel tálaljátok, Rátok bízom!
Jó étvágyat!
A recept forrása itt található!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése