2015. március 8., vasárnap

Afgán makaróni

A mai afgán recept az általam annyira nagyon kedvelt "gyors és finom" receptek közé sorolandó. 

Ahogy neve is jelzi, valamiféle kapcsolatot ápol az általunk is ismert makarónival. A legfőbb hasonlóságot a tészta-hús együttese adja. Mondhatni, a megszokott makaróni recept "afgánosítva". :) A különbség a fűszerekben, a tészta típusában (legtöbb esetben szarvacskával vagy kagylótésztával készítik, de jöhet bármi más, csak épp makaróni tészta ne :D) és a feltétben rejlik. Lehet én maradtam le valamiről, de annak idején, mikor a drága párommal megismerkedtünk, s kezdtem magamévá tenni az afgán kultúrát és gasztronómiát, számomra elég furcsa volt, hogy nagyjából mindent, amit csak lehet, natúr joghurttal esznek. Amire lehet, öntik, tunkolják, locsolják. Aztán ahogy összeállt az ízvilág, igencsak megkedveltem, mára pedig e tekintetben vérbeli afgán letten, ugyanis amivel csak lehet, házasítom a joghurtot. :) 



Hozzávalók:
(4 személyre)

- 1 csomag tészta (jelen esetben nálam most szarvacska)
- 70 dkg. darált marhahús
- 2 közepes vöröshagyma
- 2 ek. olaj
- 2 tk. só
- fél tk. kurkuma
- fél tk. garam masala
- 2 tk. őrölt koriander
- fél tk. őrölt feketebors
- fél tk. chili (elhagyható)
- 2 ek. sűrített paradicsom
- 1 dl. paradicsomlé

Öntethez:
- 1 nagy poharas natúr joghurt
- 1.5 tk. só
- 1 tk. őrölt feketebors
- 2 gerezd összezúzott fokhagyma
- 1 ek. szárított menta 



Elkészítés

1. A tésztát a zacskóján szereplő utasítások szerint megfőzzük, majd leszűrjük, s hideg vízzel lelocsoljuk, ezzel megakadályozva, hogy tovább főjön. Félretesszük.  

2. A 2 közepes vöröshagymát kockára vágjuk, s a 2 ek. felhevített olajra dobjuk, üvegesre pirítjuk. 

3. Hozzáadjuk a 2 ek. sűrített paradicsomot, s néha megkeverve 2-3 percig pároljuk. 

4. Ezután jöhetnek a fűszerek: só, kurkuma, garam masala, koriander, feketebors, chili. Alaposan összekeverjük, s 1 percig pirítjuk. 

5. Hozzáadjuk a darált húst. A fakanállal jól szétnyomkodjuk, hogy ne nagy darabokban főjön meg, s mindenhol érje a fűszer. Hozzáöntjük az 1 dl. paradicsomlevet, s fedő nélkül, néha megkeverve készre főzzük. 

6. Amíg fő, elkészítjük az öntetet: a natúr joghurthoz keverünk 1.5 tk. sót, 1 tk. őrölt feketeborsot, 2 gerezd fokhagymát, 1 ek. szárított mentát, alaposan összekeverjük, a hűtőbe helyezzük, hogy az ízek összeérjenek. Természetesen útközben kóstolgatva az általam leírt fűszermennyiségeken lehet változtatni ízlés alapján. 

7. Tálalás: a tányérra helyezünk 1 ek. öntetet, szétkenjük rajta, majd erre jön a tészta, hús, végül meglocsoljuk az öntettel, s megszórjuk egy kis szárított mentával. 


Keleties ízvilág, gyorsan elkészítve. Igazi háziasszonybarát recept. :)


Jó étvágyat! 


S Hölgyek, március 8. lévén Mindenkinek boldog nőnapot kívánok! :)





2015. március 5., csütörtök

Harcha - marokkói édes kenyér

Imádom az olyan recepteket, amelyek egyszerűek, gyorsak és isteni finomak. A mai is tipikusan ebbe a kategóriába sorolandó. Nem tudom, Ti mennyire használjátok az Instagram nevű alkalmazást, én személy szerint nagyon kedvelem, hiszen sok újdonságra lelni ott, s kitűnő hely az inspirálódásra. Egy ottani marokkói, szintén gasztroblogger barátomtól kölcsönöztem a mai receptet, s őszintén mondom, biztos, hogy  nem most készítettem el először és utoljára.
(Megtaláltok Instagramon is keleti_izvarazs néven.)



Ha kenyérről van szó, számos meglepetést és újdonságot tartogat a Kelet konyhája: rengeteg variáció, ízvilág, forma, elkészítési mód  és név jellemzi. Ha összehasonlítjuk őket az általunk megszokott kenyerekkel, nem sok hasonlóságot fedezünk fel: míg nálunk leginkább a cipóforma  dominál, addig ott szinte abszolút nem jellemző ez. Helyette a vékony, már-már lepényszerű fajták az elterjedtek. 

1. Marokkói kenyér 2. Kulcha (India) 3. Paratha (India) 4. Roti (India) 5. Naan (Afganisztán)
(fotók: Pinterest)



A harcha (ejtsd: hársá) egy marokkói, búzadarából készült, serpenyőben sült kenyérfajta. A receptje tipikusan családról családra száll, s rendkívül nagy népszerűségnek örvend hazájában. Kiváló reggeli vagy nassolnivaló tea mellé, fogyasztható vajjal, lekvárral, mogyorókrémmel, mézzel vagy akár csak magában is. A lehetőségek tárháza széles, mindenkinek saját ízlésére bízom. 


Hozzávalók: 
(6 darab)

- 350 g búzadara
- 5 ek. kristálycukor 
(ízlés szerint mehet bele több is)
- 2 tk. sütőpor
- 1/4 tk. só
- 125 g olvasztott vaj
- 120 - 180 ml tej

Elkészítés:

1. A búzadarát, kristálycukrot, sütőport, sót egy tálba szitáljuk, s alaposan összekeverjük.

2. A vajat megolvasztjuk, majd a búzadarás keverékhez öntjük, és egy kanál segítségével összedolgozzuk. 

3. Fokozatosan elkezdjük hozzáadni a tejet, kezdjük 1 dl-rel! Nem biztos, hogy mind az összes leírt mennyiségű tej kelleni fog hozzá, lassan adagolva, s mindig összedolgozva látni fogjuk, mennyi a megfelelő. Nem fogunk egy teljesen egynemű masszát kapni, akkor jó, ha már képes összeállni egy adott formává. Ekkor letakarva 10 percet pihentetjük. 

4. Ezt követően korong formákat formázunk belőle. Ebből a mennyiségből nekem 6 darab jött ki. Érdemes őket sütőpapírra tenni, mert hajlamosak leragadni.


5. Egy serpenyőt közepes tűzön felhevítünk. Zsiradékot NEM kell hozzáadni!

6. Belehelyezünk egy korongot, s néhány perc alatt egyik, majd másik oldalát is aranybarnára sütjük. (Ne túl magas fokozaton, mert akkor csak a külseje pirul meg, a belseje nyers marad!)

7. Miután kihűlt, már nem morzsálódik, könnyen vághatóvá válik. Hogy mivel tálaljátok, Rátok bízom! 




Jó étvágyat!



A recept forrása itt található! 







2015. március 1., vasárnap

Daal pakwan - indiai fűszerezésű sárgaborsó ropogós falatkákkal

A mai recept egy tipikusan indiai étel, azon belül is egy autentikus reggeli a sindhi kultúrában. A daal (ejtsd: dal) jelentése sárgaborsó, a pakwan (ejtsd: pákván) pedig a hozzá elfogyasztott ropogós falatkákat jelöli. Hagyományok ide, hagyományok oda, bátran lépjünk túl a reggeli mivoltán, nyugodt szívvel ajánlom vacsorára is vagy akár ebédre - mi például ma harangszóra fogyasztottuk. :) Az elkészítés abszolút nem nehéz, ajánlom azoknak is, akik még nem annyira mozognak otthon a konyhában, s mivel nem tartalmaz húst, vegetáriánusok is fogyaszthatják. 




 Hozzávalók:
(4 személyre)

Daal:

- 1 bögre sárgaborsó (megmosva, legalább 4 órán át áztatva)
- 1 tk. chili (elhagyható)
- 1.5 tk. só
- fél tk. kurkuma
- fél tk. mangopor
- 1 tk. őrölt feketebors
- 1 tk. curry fűszerkeverék
- 2 tk. garam masala
- 2.5 ek. olaj
- fél tk. kömény
- 1 tk. apróra vágott gyömbér vagy 1 tk. gyömbérpor

Pakwan:

- 1 bögre liszt
- 3/4 bögre búzadara
- 1.5 ek. olaj
- fél tk. só
- fél tk. kömény
- víz 
- olaj a sütéshez


Pakwan elkészítése: 

1. Egy tálba öntjük az 1 bögre lisztet, hozzákeverjük a 3/4 bögre búzadarát, fél tk. sót, fél tk. köményt, majd meglocsoljuk a 1.5 ek. olajjal és alaposan összedolgozzuk. Ezt követően lassan adagolva annyi vizet öntünk hozzá, hogy egy könnyen gyúrható masszát kapjunk. Letakarva 15 percet pihentetjük.


2. Kissé olajozott felületen vékonyra nyújtjuk, majd köröket szaggatunk belőle. Ezután a kis köröket nyújtófával még elvékonyítjuk, s ezáltal nagyítjuk is. Minden egyes korongot mindkét oldalon villával többször megszurkálunk, ezáltal sütésnél nem fognak majd felfújódni. Sütésig letakarjuk őket.


3. Egy serpenyőben olajat hevítünk. Ha már elég forró, beleteszünk 3-4 pakwant, a serpenyő méretőtől függően. Az első néhány másodpercben mindegyiket kicsit lenyomkodjuk, hogy az olaj teljesen elfedje, így nem tudnak felfújódni. Ezután már szépen sülnek maguktól. A kész ropogtatnivalókat konyhai papírtörlőre szedjük.


Daal elkészítése:  

1. Egy lábasba öntjük a megmosott és beáztatott sárgaborsót, s annyi vizet öntünk rá, mely elfedi. Hozzáadjuk a darabokra vágott gyömbért vagy gyömbérport, 1 tk. sót, fél tk. kurkumát, 1 tk. curry fűszerkeveréket, 1 tk. chilit,  1 tk. őrölt feketeborsot, s lefedve főzzük. (Ha esetleg hab képződne, azt folyamatosan eltávolítjuk a tetejéről.)

2. Az első forrástól számított 10 perc után hozzáadjuk a fél tk. mangoport, 2 tk. garam masalát és tovább főzzük.

3. 2 és fél ek. olajat egy másik kis serpenyőben felhevítünk, hozzáadjuk a fél tk. köményt, 1-2 perc "sütés" után a sárgaborsóhoz öntjük. 

4. Puhára főzzük.

5. Találásnál a sárgaborsót kis tálkákba szedjük, esetleg korianderrel, erős paprikával díszítjük, s mellé néhány pakwant kínálunk.  





Jó étvágyat!

Ui.: Időközben ki is tavaszodott, a jácintom pedig stílusosan március 1-jére ki is nyílt. :) Kár, hogy az illatát nem tudom átadni Nektek... :)







Recept forrása itt található.