A legelső afgán étel, amit annak idején megtanultam elkészíteni, a qabuli palau (ejtsd: kabulipalau) volt. S nem véletlenül, elvégre talán ezt nevezhetjük Afganisztán ételei közül a "legafgánosabbnak", a legismertebbnek, a legkedveltebbnek, a legnépszerűbbnek. Ünnepek, összejövetelek, családi étkezések alkalmával az, hogy qabuli is kerül az asztalra, kb. olyan biztos, mint hogy én most ezt a bejegyzést írom. :) Az afgánok és eme étel kapcsolata nagyjából olyan, mint a borsó meg a héja.
Ezen étel tekintetében viszonylag egységes recepteket találni az interneten. Az elkészítése nem nehéz, még ha elsőre annak is tűnik. Fontos, hogy hosszú szemű, legtöbbször basmati rizzsel készül, általában bárány vagy borjú húsból. Tulajdonképpen csirkével is elkészíthető, habár azt azért hozzáteszem, hogy az igazi, tradicionális ízt a bárány vagy borjú adja meg neki. Akármelyiket is választjátok, a lényeg, hogy csontos hús legyen. Első ránézésre talán furcsának tűnik ez a hús - rizs - sárgarépa - mazsola egyveleg, bevallom, nekem is az volt, aztán a kedvenc afgán ételemmé nőtte ki magát. Olyan ízegyüttes jellemzi, amit ha az ember egyszer megkóstol, kétlem, hogy nem fogja szeretni. :) Ha szépen, a hagyományos módon szeretnénk tálalni, akkor nagyobb adagot kell főzni (mint ahogy most én is tettem), mert úgy mutat igazán.
Hozzávalók:
(4-6 személyre)
- 3 bögre basmati rizs (vagy más hosszú szemű fajta)
- 1.5 kg csontos borjúhús/bárányhús/csirkehús
- 3 nagyobb vöröshagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 3 nagyobb sárgarépa
- 200 g mazsola
- 2 ek. kristálycukor
- 2 db. egész zöld kardamom
- 3 tk. koriander
- 2 tk. garam masala
- 2 db. marhahúsleves kocka
- só
- fél tk. feketebors
- olaj
Elkészítés:
1. A rizst alaposan átmossuk, beáztatjuk, félretesszük.
2. Két ek. olajra rádobjuk a 3 nagyobb, kockára vágott vöröshagymát, s egészen addig pároljuk, míg barna színűvé nem válik. Nem szabad megégetni, de szép barna színt kapjon.
3. Ha elértük a kívánt színt, rádobjuk a nagyobb kockákra vágott húst, és fehéredésig pirítjuk. Mehetnek hozzá egészben a fokhagymák, majd a fűszerek: 2 db. kardamom, 3 tk. koriander, 2 tk. garam masala, ízlés szerint só, fél tk. feketebors. Alaposan összekeverjük, majd felengedjük a forró vízben feloldott marhahúsleves kockákkal. (annyi vizet öntsünk rá, hogy bőven ellepje). Lefedve puhára főzzük.
4. A sárgarépákat julienre, azaz vékony csíkokra vágjuk. 2 dl. olajat felmelegítünk, rádobjuk a répákat, meghintjük 1 ek. cukorral, és puhára sütjük. Ha készen van, alufóliába csomagoljuk.
5. A mazsolával hasonlóképp járunk el. 2 dl. olajat felmelegítünk, hozzáadjuk a mazsolát, egy ek. cukrot, és folyamatosan kevergetve megsütjük. Vigyázat, könnyen megég! Mikor szépen felfújódtak, akkor kiszedjük őket és alufóliába csomagoljuk.
6. Ha megpuhul a hús, kiszedegetjük őket, majd a főzőlevét leszűrjük, és félretesszük, még szükségünk lesz rá.
7. A rizs tízszeresének megfelelő vízmennyiséget feltesszük egy nagyobb lábasban melegedni. Mikor már forró, hozzáadunk 2 ek. sót, majd a megmosott és beáztatott rizst. Néhányszor megkeverve 10 percig főzzük.
8. Az idő elteltével leszűrjük, majd visszaöntjük a lábasba. Ezt követően a főzőlevet újra felhasználjuk (ha kihűlt volna, akkor felforraljuk): 2.5 - 3 dl.-rel meglocsoljuk, alaposan összeforgatjuk, rátesszük az alufóliába csomagolt répát és mazsolát, s az itt látható módon lefedjük. A lehető legkisebb lángon 15 perc alatt puhára pároljuk.
9. Jöhet a tálalás: egy réteg rizs, egy réteg hús, még egy réteg rizs, amolyan "kupacolós" elrendezéssel. :) A tetejére pedig egyenletesen eloszlatjuk a mazsolát és a rizst.
Isteni ízegyveleg! :)
Jó étvágyat!